866/692
Hans Scherfig (f. København 1905, d. Fredensborg 1979)
Et par tapirer i junglen. Sign. Scherfig 46. Tempera på masonit. 48×66.
Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren af forældrene til nuværende ejer.
Moderne malerier & skulpturer, 28. september 2016
Vurdering
Hammerslag