2109/​896

Preben Fabricius (f. 1931, d. 1984)

Jørgen Kastholm (f. Roskilde 1931, d. Düsseldorf 2007)

Fritstående to-pers. sofa med stel af stål. Ryg og løse hynder i sæde og ryg betrukket med patineret rødt skind. Model BO-562. Udført hos BO-EX. H. 78. L. 145. D. 80.

Præsenteret på Møbelmessen i Køln 1964.

Litteratur: Mobilia no. 106, maj 1964.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og rust. Skind med pletter, smuds, skjolder, krakeleringer og huller/defekter.

Moderne kunst og design, 2. marts 2021

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK
10.500 DKK