Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909)
“Fra Engstlen Alp. Berner Oberland”. Sign. J. la Cour 1870. Olie på lærred. 108×162.
Rikard Magnussens fortegnelse over Janus la Cours malerier nr. 250.
Udstillet: Foreningen for National Kunst, Charlottenborg, “Mindeudstilling for Janus la Cour”, 1928 nr. 52.
Retoucheringer.
Ældre malerier og møbler, 23. januar 2017
11 bud