2025/​8578

Russisk ikon forestillende Skt. Nikolaj, bort med en ærkeengel og en “Kristi nar”. Tempera på træ. Forsænket billedflade (kovtjeg). 18. årh. 36×30.

En af den russisk-ortodokse kirkes kendteste helgener. Nikolaj var biskop i Myra omkring år 300. Han udrettede mange undere og udøvede omfattende velgørenhed. Ikonen relaterer til hans bispevielse. Sankt Nikolaj flankeres af Kristus med Den Hellige Skrift og Gudsmoder (Jomfru Maria) med det biskoppelige omophorion (skulderklæde). Russisk-ortodokse troende beder til Skt. Nikolaj ikonen, når de ønsker helbredelse.

På bagsiden udstillingsetiket. Ikonen var udstillet på ikon udstillingen i Skt. Pauls Kirke i Aarhus oktober – november 2007.

Proveniens: Ældre dansk ikon samling.

Mindre krakeleringer. Ridser og mærker. Afslag på kanter.

Russisk tema, 15. juni 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag