1805/​73

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

Portræt af skuespiller og teaterdirektør på Aarhus Teater Jacob Jørgen Jacobsen (1865–1955). Han ses henslængt på græsset, iført jagttøj og med et gevær ved sin side. Sign. S. K. Skagen Septbr 1894. Med dedikation “Til Jacob Jacobsen fra P. S. Krøyer.” Bly på papir monteret i passepartout. Lysmål 22×32,5.

Jacob J. havde et sommerhus på Rolighedsvej nr. 8 i Skagen sammen med sin hustru, skuespilleren Christel Holch. Han kom sammen med den gruppe af kunstmalere, som ofte samledes i Holger Drachmanns hjem, hvoraf P. S. Krøyer blev én af hans gode venner. Jacob Jørgen Jacobsen var teaterdirektør på Aarhus Teater fra 1908–13.

Proveniens: Nedarvet til Jacob Jørgen Jacobsens hustru, Christel Julie Emanuela Holch i 1946. Derefter til parrets datter, Merete Christel La Ruelle (Holch) i 1968–69.

Minimale misfarvninger. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier og møbler, 29. januar 2018

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

7.500 DKK
7.000 DKK