2139/993
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Bombardement”. Lysekrone med forkromet stel, fem lysarme med 2/1 skærme af opalglas, skærmophæng med trådben. Stemplet Nr. 3227. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 67.
Nummerbevis medfølger.
Almindelig brugspatina. Ridser og mærker. Smuds. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 28. september 2021
Vurdering
Hammerslag
11 bud