1951/691
Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
Opsats med to lysholdere af lertøj modelleret i form af kvindeskikkelse. Dekoreret med polykrome motiver på lysegrå base. Sign. monogram -68, Danmark, V.14. H. 29,5. B. 33
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Et blad med et minimalt afslag på spids.
Moderne kunst og design, 17. december 2019
Vurdering
Hammerslag
28 bud