2004/​993

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 65”. Kvadratisk sofabord med stel af matforkromet stål og top af marmor. Udført og stemplet hos Kjærholm Productions. H. 38. L./B. 100.

Almindelig patina, herunder mindre ridser og mærker.

Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK