2004/993
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 65”. Kvadratisk sofabord med stel af matforkromet stål og top af marmor. Udført og stemplet hos Kjærholm Productions. H. 38. L./B. 100.
Almindelig patina, herunder mindre ridser og mærker.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
Vurdering
Hammerslag