2104/​548

Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)

Et par bordlamper af patineret diskometal. Stemplet monogram Just A. Dessin 2288. H. inklusiv montering 61. (2)

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Den ene lampe vipper i foden. Senere brunering. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 26. januar 2021

Vur­dering

12.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK

9.000 DKK