Per Kirkeby (f. København 1938, d. sst. 2018)
“Mild Vinter III”. Sign. på bagsiden Per Kirkeby, Læsø 1989. Olie på lærred. 200×220.
Litteratur: Ane Hejlskov Larsen: “Per Kirkeby Malerier 1978–1989”, Aarhus 2015, nr. M 960, gengivet side 473. Udstillet: “Per Kirkeby”, Himmerlands Kunstmuseum, Aars, 16. september - 22. oktober 1989, uden kat. nr. Udstillet: “Per Kirkeby-Panorama”, Pinacoteca, Sao Paulo, Brasilien, 1999. Proveniens: Privatsamling, Danmark.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og foto, 3. marts 2020