2427/​806

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

Spisebordstol af eg og teak. Sæde betrukket med lilla uld. Ryg betrukket med lys uld. Model 86. Formgivet 1953. Udført hos Søren Willadsen.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Løse samlinger. Uld med pletter, smuds og defekter. Porøst skum.

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.650 DKK

248892 1.650 DKK
848458 (Autobud) 1.600 DKK
248892 1.550 DKK
848458 1.500 DKK