2427/806
Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
Spisebordstol af eg og teak. Sæde betrukket med lilla uld. Ryg betrukket med lys uld. Model 86. Formgivet 1953. Udført hos Søren Willadsen.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Løse samlinger. Uld med pletter, smuds og defekter. Porøst skum.
Moderne kunst og design, 2. juli 2024
Vurdering
Hammerslag