2415/​738

Ubekendt møbeldesign

Entrémøbel af formbøjet bøg med spejl, hylder, knager og stokkestativer. 1910–20'erne. H. 189. B. 125. D. 40.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Løs i samlingerne. Nogle defekter.

Moderne kunst og design, 9. april 2024

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag