Dan Turèll (b. Vangede 1946, d. 1993)
Komplet sæt af Dan Turèlls kriminalromaner. 12 bd. Kbh: Borgen 1981–90. All 1. udgaver. Én med ded. fra Turèll, én (Mord på Malta) med vedlagt brev fra forfatteren, dateret Malta, 17. januar, 1980. Alle med brugsspor, de fleste med Jacob Ludvigsen-stempel, én bog med afrevne sider. (12)
Dan Turèll slog for alvor igennem med “Mordserien”, hvoraf den første “Mord i Mørket”, udkom i 1981 og få år efter blev filmatiseret af Erik Balling. Mordserien er i dag oversat til en række sprog og kan være svær at opdrive i de originale udgaver.
Proveniens: Journalist og reklamemand Jacob Ludvigsen (1947–2017).
Jacob Ludvigsen's Turèll Collection, 23 June 2020
17 bids
When | Bidder | Bid |
(Auto bid) | ||
(Auto bid) | ||
(Auto bid) | ||
(Auto bid) | ||
(Auto bid) | ||