2120/​366

Stort gennembrudt relief af rigt udskåret og bemalet og forgyldt træ. Dansk arbejde efter kinesisk forbillede. 20. årh.s første halvdel. H. 190. B. 138. D. 12.

Proveniens: Tivoli restaurant Nimb, købt på auktion hos Bruun Rasmussen i 2007.

Almindelige håndteringstegn. Små kantafslag. Basen kan adskilles.

Ældre malerier, møbler og varia, 17. maj 2021

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK