2120/366
Stort gennembrudt relief af rigt udskåret og bemalet og forgyldt træ. Dansk arbejde efter kinesisk forbillede. 20. årh.s første halvdel. H. 190. B. 138. D. 12.
Proveniens: Tivoli restaurant Nimb, købt på auktion hos Bruun Rasmussen i 2007.
Almindelige håndteringstegn. Små kantafslag. Basen kan adskilles.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. maj 2021
Vurdering
Hammerslag