Alexandre Istrati (f. Dorohoi 1915, d. Paris 1991)
Uden titel. Sign. A. Istrati 56; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 61×50.
Proveniens: Knud Pedersen, Kunstbiblioteket og Byens Billede, Nikolajgade, København. Proveniens: Galerie Europe, Boulevard de Waterloo, Bruxelles (rester af label på bagsiden).
Konditionsrapport ved forespørgsel. Intet at bemærke.
Moderne kunst og design, 29. november 2016