Kai Flor: Louis Moe 1857–1945 og hans Kunst. Kbh: Hagerup 1949. Rigt illustr. i s/h og farver og med 2 farvelagte originalraderinger. 93 s. Oplag 1500 eksemplarer. Forlagets omslag. Samt litografi med faun. Usign. 33×28. (2)
Papiret er gulnet på litografi.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. januar 2020