914/​337

J. F. Willumsen (f. København 1863, d. Cannes 1958)

En rytter i en af Cordobas gader. Sign. J.F. Willumsen nov. 1915. Tempera på lærred. 83×105.

Litteratur: Carl V. Petersen: "Foraarets Udstillinger (Tilskueren, 1916: 1, side 424–25). Litteratur: E. Moltesen: “J.F. Willumsen. Introduktion til hans kunst”, København, 1923, side 37. Litteratur: Sigurd Schultz: “J.F. Willumsen. Udviklingen i hans kunst i de sidste tolv aar”, Illustreret Tidende LXV: 6, 1923, side 109. Litteratur: J. Plesner: “Studier over J.F. Willumsen”, Kunstbladet I, 1923, side 36. Litteratur: J. Thiis: "Nordisk Kunst idag, Kristiania, 1923, side 54. Litteratur: V. Jastrau: “J.F. Willumsen”, København, 1928, side 7, gengivet side 50. Litteratur: I. Rydbeck: "En konstsamling i Göteborg, Konstrevy X, 1934, side 142.

Udstillet: Gruppeudstilling, Den Frie Udstilling, København, 1916, kat. nr. 455. Udstillet: “Nyera Dansk Kunst”, Liljevalchs Konsthall, Stockholm, 1919, kat. 20, nr. 373 a. Udstillet: Separatudstilling, Den Frie Udstilling, København, 1923, kat. nr. 343. Udstillet: Nordisk Konst, Jubilæumsudstillingen, Göteborg, 1923, kat. nr. 182. Udstillet: Conrad M. Pineus' samling, Konsthallen, Göteborg, 1925. Udstillet: Retrospektiv udstilling, Den Frie Udstilling, København, 1934, kat. nr. 105. Udstillet: Retrospektiv udstilling, Nationalmuseet, Stockholm, 1934, kat. 47, nr. 15. Udstillet: Retrospektiv udstilling, Kunstnernes Hus, Oslo, 1934, kat. 22, nr. 6. Udstillet: Thielska Galleriet, Stockholm, februar-marts 1969.

Proveniens: Arnbaks Kunsthandel, København. Erhvervet her af Conrad M. Pineus. Proveniens: Conrad M. Pineus Konstsamling, No. 236. Stempel på blændrammen.

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 13. juni 2023

Vur­dering

500.000–600.000 DKK

Hammerslag

875.000 DKK