2437/6
Kinesisk kniv af patineret bronze, støbt med vædderhoved, Shang stil, samt knivmønt af patineret bronze. Handynastiet og senere. L. 29 og 13. (2)
Proveniens: Hjembragt af nuværende ejers familie, som var ansat i Det store Nordiske Telegrafselskab og udstationeret i Kina i perioden 1917–1933.
Shang-stil kniv med rester af emalje på blad. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Vurdering