2314/29
Mathurin Moreau (f. Frankrig 1822, d. 1912)
Stort fransk kaminur sort og grønbroget marmor, urhus med siddende muse af patineret bronze. Sign i støbning Moreau Math, Gelot edit. 19. årh. slutning. H. 64. B. 65. D. 27.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og Optræksnøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. april 2023
Vurdering
Hammerslag