2048/​709

Birte Iversen, tilskrevet (f. 1922, d. 2012, møbelarkitekt)

Lænestol i organisk form med ben af med ben af mahogni, betrukket med dybthæftet gråbrunt uld. Antageligt udført hos snedkermester A.J. Iversen, København. 1940'erne.

Lignende model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 19. Møbeludstilling på Kunstindustrimuseet i 1945.

Litteratur: Grete Jalk[red.]. “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bind 2, side 262–263.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på ben. Mindre hul på bagsiden.

Moderne kunst og design, 24. november 2020

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

2.100 DKK
2.000 DKK