2312/​7511

Amager hovedvandsæg af forgyldt sølv med filigranarbejde, hjerteformet, låg med kronet medaillon flankeret af engle, medaillon med ejerinitialer og datering D CSJ MCS 1856, bagside med mindesmærke, svampehus med to medailloner med hhv. mindesmærke og blomsterbuket, fodsokkel flankeret af to stejlende løver, ovalt fodstykke med balsamgemme, punslet med ejerinitialer og datering DCSJ MCS 1856. Mester Christopher Glerup Jacobsen, København 1847–1880. Vægt 102 g. H. 11,5 cm.

Proveniens: Käthe & John Marsings samling.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Filigranarbejde med enkelte små skader. Medailloner med aldersslitage.

En duft af historie, 20. marts 2023

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

17.500 DKK

15 bud

17.500 DKK
(Autobud) 17.000 DKK
17.000 DKK
(Autobud) 16.500 DKK
16.000 DKK
(Autobud) 15.500 DKK
15.000 DKK
12.500 DKK
(Autobud) 12.000 DKK
11.500 DKK
(Autobud) 10.500 DKK
10.000 DKK
(Autobud) 9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK