1517/6
Svensk Mora stendur i kasse af bemalet og guldstafferet træ, rund skive af hvidmalet træ. 19. årh.s første halvdel. H. 190. B. 57. D. 23.
Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Restaureret. Restaureret. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger.
Ældre malerier og møbler, 20. april 2015
Vurdering
Hammerslag
10 bud