Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)
Kaffeservice af sterlingsølv med let hamret overflade. Bestående af lille kaffekande, sukkerkål med låg samt flødekande. Hanke af udskåret ibenholt. Udført og stemplet hos Evald Nielsen. Samlet vægt 810 g. H. 7,5–15. (3)
Almindelig brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker. Sukkerskålens låg med indgravering på indersiden: “De Samvirkende Danske Husmandsforeninger - Lauritz Nielsen 2. Juli 1955”, lågknop ydermere trykket hvilket ses på undersiden af låget.
Moderne kunst og design, 19. februar 2019
21 bud