2048/885
Dansk design
Standerlampe med fod af jern. Stamme og justérbar skærm af messing. Udført hos Lyfa. 1940–50erne. H. 131–164.
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Afskalninger på inderside af skærmen. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 24. november 2020
Vurdering
Hammerslag
12 bud