2412/582
Dansk møbeldesign
Skrivebord med top lakeret mahogni, samt tre skuffer. Stel af grålakeret stål. H. 73. L. 115. D. 60.
Udført til Svalebækskolen som er tegnet af Arne Jacobsen 1956.
Nøgle medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Tørrevner. Hak og mindre afslag.
Moderne kunst og design, 19. marts 2024
Vurdering
Hammerslag