Ron Galella (f. New York City, New York 1931, d. Montville, New Jersey 2022, paparazzifotograf)
Originalt s/h sølv-gelatine paparazzofotografi af Jacqueline Bouvier Kennedy Onassis (1929–1994). Optagelse fra Madison Avenue, New York City, den 7. oktober 1971. Sign. Ron Galella. Lysmål 33,5×21,5 cm. Rammemål 49×37 cm.
Proveniens: Gave fra Ron Galella til den amerikanske fotografkollega, kunstner og forfatter Peter Beard (1938–2020). Af Peter Beard senere foræret til nuværende danske ejer.
Ron (Ronald) Galella var en amerikansk fotograf, der er kendt som pionér indenfor paparazzifotografiet. Af Newsweek døbtes han 'Paparazzo Extraordinaire' og af Vanity Fair 'Godfather of the U.S. Paparazzi Culture', mens Harper's Bazaar betegnede ham som 'den mest kontroversielle paparazzo nogensinde'. Ron Galella fotograferede gennem årene mange berømtheder og blev kendt for sine fejder med nogle af dem - herunder med Jacqueline Onassis. Trods mange kontroverser og megen kritik opnåede Ron Galellas fotografier også stor anerkendelse og blev udstillet i kunstgallerier verden over.
Enkelte overfladeknæk. Desuden enkelte småpletter. Undersøgt i ramme.