2138/552
Carl Malmsten (f. 1888, d. 1972)
Loungesæt af masiv fyr bestående af sofabord og fire stole. Udført og mærket hos Svensk Fur. 1950'erne. H. 50. Diam. 101. (5)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Løs i samlingerne. Enkelte vandskjolder.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag