1938/​7084

Dansemaske af udskåret mørkpatineret træ med rester af hvid kaolin, monteret med bast og flettet naturmateriale. Chokwe folket, Angola / D. R. Congo. H. eks. stand ca. 20 cm.

Proveniens: Ex. Peter Loebarth, Tyskland, Ex. Bernd Muhlack collection Kiel.

Tribal art, 16. september 2019

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag