1938/7084
Dansemaske af udskåret mørkpatineret træ med rester af hvid kaolin, monteret med bast og flettet naturmateriale. Chokwe folket, Angola / D. R. Congo. H. eks. stand ca. 20 cm.
Proveniens: Ex. Peter Loebarth, Tyskland, Ex. Bernd Muhlack collection Kiel.
Tribal art, 16. september 2019
Vurdering
Hammerslag