Albinia Hagemann (f. København 1824, d. 1897, (gift Schaffalitzky de Muckadell))
Portræt af komtesse Alla Holck som barn. Usigneret. Olie på lærred. 33×30. Hertil medfølger kunstnerindens malerkasse. (2)
Proveniens: Adelsfamilierne Schaffalitzky de Muckadell og Holck.
Mindre krakeleringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019