Juliana Sveinsdottir (f. Vestmannaeyjar 1889, d. København 1966)
Opstilling med flaske og appelsin. Sign. Juliana Sveinsdottir. Olie på lærred. 50×66.
Proveniens: Boet efter malerinden Annette Houth.
Original stand med enkelte stabile krakeleringer. Overfladefernis.
Moderne kunst og design, 26. januar 2021