2039/41
Tre russiske ikoner. Gudsmoderikon. Tempera på træpanel med forsænket billedflade. Tempera på træpanel. Træpanel ca. 1800, senere bemaling. 29.5×25.5. Gudsmoderikon. Tempera på træpanel. 19/20. årh. 40×35.5. Samt Jesus Kristus Panto Krator. Tempera på træpanel. 20. årh. 21.5×17.(3)
29.5×25.5: Mindre krakeleringer. 40×35.5: Ridser og mærker. 21.5×17: Mindre krakeleringer. Ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 21. september 2020
Vurdering
Hammerslag