Russiske juvelerer, 20. årh.s begyndelse
Russisk påskeæg i form af vedhæng, dekoreret med translucent lys ferskenfarvet emalje på guillocheret grund, prydet med stiliseret blomst i guld og rosenslebne diamanter, øsken af guld. Tilsyneladende ej stemplet. 20. årh.s begyndelse. H. inkl. øsken 2,5. Hertil medfølger kæde af 14 kt. guld. Utydeligt mestermærke og bymærke, 1908–1917, lødighed 56. Vægt ca. 14 g. L. 54. (2).
Påskeæg: Enkelte afslag og reparationer.
Russisk tema, 5. december 2019