2025/8590
Ivan Petrovich Chlebnikov (, Moskva)
Russisk skrin af sølv, indvendigt forgyldt, graveret med stiliseret bladornamentik. Ivan Petrovic Chlebnikov, stemplet med den russiske dobbeltørn som leverandør til det Kejserlige Russiske Hof, Moskva 1908–1917, lødighed 84. Vægt 540 g. H. 4,8. L. 19. B. 10,4.
Låg lukker let skævt. Topkant med bule ved hængsel. Bund-kant hjørne med indtryk/hak. Slidt forgyldning.
Russisk tema, 15. juni 2020
Vurdering
Hammerslag
15 bud