1414/671
Beate Andersen (f. København 1942)
Gutte Eriksen (f. Rødby 1918, d. 2008)
Tre skåle af hhv. porcelæn og stentøj. To runde skåle dekoreret med blå glasur. Begge sign. monogram. H. 8,5 og 11. Diam. 13 og 15,5. Oval skål dekoreret med grå glasur med røde elementer. Sign. Gutte. H. 11. Diam. 21. (3)
Almindelig brugsslitage. Større blå vase med smuds i bunden, muligvis uaftageligt.
Moderne kunst og design, 1. april 2014
Vurdering
Hammerslag
18 bud