2433/​4

Johannes Larsen (f. Kerteminde 1867, d. sst. 1961)

“Den grimme ælling”. Sign. monogram, 33. Olie på lærred. 71×87.

I 1930, 125-året for H. C. Andersens fødsel malede Johannes Larsen 34 oliebilleder med motiver fra “Den grimme ælling”, der blev ophængt på Fyns Forsamlingshus. Det var et motiv som optog ham og der findes flere malerier, der kredser om dette motiv.

Nærværende maleri er en replik af værket, der er gengivet på side 64 i Erland Porsmose & Susanne Thestrup Truelsen, “Fynbomalerne og H. C. Andersen”.

Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer.

I Aarhus
Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?