896/518
Hans Scherfig (f. København 1905, d. Fredensborg 1979)
Næsehorn i junglen, 1939. Sign. Scherfig samt sign. og dateret på bagsiden. Tempera på masonit. 67×77.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 22. september 2020
Vurdering
Hammerslag