Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
“Prins Karneval” (Drømmebillede No.14). Sign. Jorn samt sign. på bagsiden Asger Jorn 1955. Olie på lærred. 46×38
Litteratur: Guy Atkins: “Asger Jorn. The Crucial Years: 1954–1964”, London, 1977, nr. 898. Udsillet: “Drømmebilleder”, Galerie Birch, København, 1955, kat. nr. 14.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og foto, 3. marts 2020