H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)
Parti fra et husmandsted med mor og datter, der graver i køkkenhaven. Sign. H. A. Brendekilde. Olie på lærred. 31×41.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 2013, 2020 nr. 31.
Svagt mærke fra blændrammen langs øvre kant. Behov for let overfladerensning og let opstramning.