2124/542
Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)
Et par to-armede væglamper med stel af messing med skærme af fler-lags opalglas. Model 32561. Udført hos Louis Poulsen. H. 25. B. 43. (2)
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Enkelte minimale afslag på inderside af skærme. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag