1424/1525
Julie Marstrand, tilskrevet (f. København 1882, d. sst. 1943)
“Konen med æggene”. Sign. J. M. fecit 1913. Skulptur af bronze. H. 43.
Proveniens: Efterkommere af Frederik VIII (1843–1912) indtil i dag.
Minimal aldersslitage.
Varia, 12. juni 2014
Vurdering
Hammerslag