2439/​176

En samling hollandske fliser af fajance, dekoreret i mangan og blå i hhv. religiøse motiver, blomstervaser, landskaber mm. Bestående af i alt 45 fliser. 19. årh. (45)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Større og mindre kanthak/afslag. Reparationer. Glasurafsklaninger. Krakeleringer. Enkelt flise er delt i to.

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

2.500 DKK

11 bud

320815 2.500 DKK
808896 (Autobud) 2.400 DKK
320815 2.300 DKK
808896 1.650 DKK
891762 (Autobud) 1.600 DKK
808896 1.600 DKK
891762 1.550 DKK
320815 (Autobud) 1.500 DKK
891762 1.450 DKK
320815 1.050 DKK
1045118 1.000 DKK