2033/534
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
Hans J. Wegner: “AT 303”. Spisebord med krydsben af eg og top af teak. Ben med messingsprosser. Udført hos Andr. Tuck, stemplet. H. 72. L. 160. B. 86.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk. nr. 4, april 1952 i annonce. Litteratur: Andreas Tuck/Salesco, katalog 1959.
Lette tegn på brug herunder overfladeridser, -mærker samt enkelte pletter.
Moderne kunst og design, 11. august 2020
Vurdering
Hammerslag
24 bud