Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“The Chair”. Armstol med stel af teak. Sæde betrukket med rød uld. Model JH 503. Formgivet 1949. Udført hos snedkermester Johannes Hansen, stemplet.
Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1949.
Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bind 3, s. 98–101 og 140–142.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Kopstykke med mindre stødmærke.
Moderne kunst og design, 22. september 2020
23 bud