Jacques-Nicolas Bellin (f. Paris 1703, d. Versailles 1772)
“Carte Réduite des Mers du Nord”. Ca. 1751. Håndkoloreret kobberstik. Bladstørrelse 58,5×92. Uindrammet. (nr. 214)
Proveniens: Gunnar Skoogs samling.
Restaureret/forstærket langs kanterne. Forstærket langs midten.
Gunnar Skoogs Samling af Landkort del. II, 8. august 2022
13 bud