1738/1660
Romersk formstøbt skål af ravfarvet glas, sider med ribbort. 1. årh. f. Kr. - 1. årh. e. Kr. Diam. 13 cm. H. 6 cm.
Proveniens: Birgit og Bent Wolstrups Samling.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ødelagt og repareret.
Varia (udskudt), 28. september 2017
Vurdering
Hammerslag