1738/​1660

Romersk formstøbt skål af ravfarvet glas, sider med ribbort. 1. årh. f. Kr. - 1. årh. e. Kr. Diam. 13 cm. H. 6 cm.

Proveniens: Birgit og Bent Wolstrups Samling.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ødelagt og repareret.

Varia (udskudt), 28. september 2017

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag