785/​284

Vilhelm Lundstrøm (f. København 1893, d. sst. 1950)

Portræt af Anny Nissen. Kunstnerens søster. Sign. på bagsiden VL 32. Olie på lærred. 132×98.

Litteratur: Preben Wilmann & Marianne Brøns: “Lundstrøm”, København, 1977, kat. nr. 245, omtalt heri. Litteratur: Poul Uttenreitter: “Vilhelm Lundstrøm”, Vor Tids Kunst, bd. 13, 1933, geng. helsides s. 45 med proveniens Malermester Villiam Nissen, her dateret 1933, samme år som bogen er udkommet. Udstillet: “Lundstrøms Mindeudstilling”, Charlottenborg, København, maj-juni 1951, kat. nr. 108; samt Raadhushallen, Århus, juni-juli 1951, kat. nr. 108. Udstillet: “Vilhelm Lundstrøm 100 år”, Charlottenborg, København, 5. december 1993–2. januar 1994; Fyens Kunstmuseum, Odense, 29. januar - 20. marts 1994; Randers Kunstmuseum, Randers, 30. marts - 29. maj 1994, geng. på omslaget samt helsides i farver s. 235. Proveniens: Fru Anny Nissen. Proveniens: Dorte Lundstrøm, kunstnerens datter.

Udvalgte malerier, 4. marts 2008

Vur­dering

500.000–600.000 DKK

Hammerslag

1.000.000 DKK