1826/​49

Johan Thomas Lundbye (f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848)

Græssende heste og føl. Usigneret. Dateret 20. dec. 47 og betegnet “men sligt regner jeg kun for idel Ungdoms Ubesindighed! Holberg”. Sepia på papir monteret på papir. Bladstørrelse 20,5×25,5.

Proveniens: På en etiket på bagsiden fra Wangs kunsthandel, står skrevet at tegningen tidligere har været i Viggo Madsens samling.

Papiret er gulnet. Enkelte misfarvninger ved øverste hjørner. Reparation på øverste højre hjørne. Papiret er lidt krøllet. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier og møbler, 25. juni 2018

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
3.000 DKK