895/​173

Kinesisk amforaformet beholder af stentøj med grøngrå glasur, modelleret med dragehanke. Tang 618–906. H. 40 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Stor reparation hele vejen rundt, glasur afslag ved håndtag, two ører med afslag, en “knap” gået af en hank, mindre afslag på bund. Ridser.

Asiatisk auktion, 10. juni 2020

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag