895/173
Kinesisk amforaformet beholder af stentøj med grøngrå glasur, modelleret med dragehanke. Tang 618–906. H. 40 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Stor reparation hele vejen rundt, glasur afslag ved håndtag, two ører med afslag, en “knap” gået af en hank, mindre afslag på bund. Ridser.
Asiatisk auktion, 10. juni 2020
Vurdering
Hammerslag