2103/​78

Bertel Thorvaldsen, efter

“Manddom eller efterår”, “Hektor og Andromache” og “Caritas”. Tre vægplaketter af delvis bemalet gips. Udført hos H.C. Brix. 20. årh.s begyndelse. Diam. 50. 31×55 og 40×30. (3)

Manddom eller efterår med større afslag og hårrevne. 'Hektor og Andromache' med flere større og mindre afslag, krakeleringer og større afslag på bagsiden/hjørne. Caritas med fordybning på drengens ben. Irrede ophæng. Snavsede.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.150 DKK

1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK